Wiemy, ¿e jemy, aby ¿y¿, ale po co ¿yjemy? Oto jest pytanie. Niniejsza ksi¿¿ka stanowi studium natury cz¿owieka z perspektywy filozoficznej i teologicznej. Analizuje ona cz¿owieka z perspektywy spo¿ecznej, moralnej i religijnej; dobro i z¿o, jakie religia wyrz¿dza ludzko¿ci, zjawisko ¿mierci widziane z perspektywy filozoficznej i religijnej; co nast¿puje po ¿mierci wed¿ug filozofów i ¿wiatowych religii, trudn¿ sytuacj¿ cz¿owieka ¿yj¿cego na ziemi, nie wiedz¿c, dlaczego tu jest, jaki jest cel jego ¿ycia, dok¿d zmierza i co si¿ z nim stanie, gdy umrze - niczym podró¿nik, który nie wie, dlaczego podró¿uje, sk¿d przybywa, dok¿d zmierza i co si¿ z nim stanie, gdy dotrze na miejsce. Ksi¿¿ka ocenia kilka proponowanych rozwi¿zä, z których käde przedstawione jest jako wyj¿cie z tej trudnej sytuacji, i dochodzi do wniosku, ¿e skoro to nie my sprowadzili¿my si¿ na ten ¿wiat, jedynym sposobem, by dowiedzie¿ si¿, dlaczego tu jeste¿my, jaki jest ostateczny sens i cel naszego ¿ycia na ziemi, jest zwrócenie si¿ do samego Stwórcy, który nas tu sprowadzi¿, i nawi¿zanie z Nim dialogu; On nam to powie. To w¿änie jest w istocie religia; to dialog z Bogiem.